Lenivi studio – projektowanie logo i identyfikacji wizualnych – Warszawa

Genialna nazwa!

16 kwietnia 2022

Jak nazwać firmę? Jak wymyślić nazwę?

Szukasz dobrej nazwy dla swojej firmy, marki czy produktu? Nie chcesz iść w ślady kolejnego MirPolu, Budmexu, Piotrexu? Nazwa jest jedną z najważniejszych rzeczy, nad którymi trzeba sie dobrze zastanowić, ale to już pewnie wiesz. Podpowiem Ci co zrobić, aby nazwa dla firmy była jak najlepsza.

Na początku – niech zgadnę – trochę już przesiedziałeś nad kartką papieru rozmyślając nad kolejnym „imieniem” dla swojego biznesu, które będzie tym jedynym „strzałem w 10-tkę”. Nie jesteś sam. W dziedzinie namingu powstało już wiele publikacji i książek. Stworzenie oryginalnej, krótkiej i łatwo zapamiętywanej nazwy jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. Jej zadaniem jest przyciągnięcie uwagi, a to może się udać tylko takiej, która jest oryginalna. Perfekcyjnie jest, gdy Twoja nazwa dobrze brzmi, identyfikuje branżę, jest prosta i jeszcze wywołuje uśmiech na twarzy, bo jest pomysłowa. Musisz pamiętać, że nazwa będzie przypisana Tobie, Twoim produktom, usługom przez cały czas działalności.

Jeśli chcesz ją stworzyć sam – poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek którymi możesz się kierować.

Twoja nazwa powinna być przede wszystkim:

  • Prosta, w miarę możliwości krótka. Taka, która zostanie w łatwy sposób wymówiona czy zapisana bez błędów. Nie ma nic gorszego jak dyktowanie swojej nazwy przez telefon literka po literce. Prostota też powinna mieć swoje granice, jeśli chcesz nazwać swoją firmę inicjałami – zastanów się nad tym, jak trudne dla klientów będzie ich zapamiętanie. Nie każdy ma pamięć do imion i nazwisk. Prosty neologizm lub słowo występujące w użyciu będzie dużo łatwiejsze do zapamiętania.
  • Łatwa do zapamiętania – jeśli mamy w miarę prostą nazwę, to sprawdźmy czy jest ona łatwo zapamiętywana – podajmy kilka nazw znajomym z prośbą aby je zapamiętali. Jeśli po jakimś czasie będą w stanie ją przytoczyć – jest dobrze! Tutaj mała podpowiedź – jeżeli chcesz sprawić, aby nazwa była jeszcze łatwiejsza do zapamiętania, wywołaj emocje u odbiorcy, daj mu do myślenia, bądź odrobinę kontrowersyjny. Jeśli się uda – nazwa na pewno zapadnie w pamięć, a o to właśnie chodzi!
  • Uniwersalna – dwa aspekty uniwersalności. Pierwszy – „myśl w przyszłość”: jeżel dzisiaj sprzedajesz tylko śrubki – pod żadnym pozorem nie nazywaj się Śrubex, może w przyszłości zaczniesz sprzedawać gwoździe, a co zrobisz jeśli zaczniesz handlować narzędziami specjalistycznymi? Druga kwestia to uniwersalność językowa. Jeżeli działasz na rynku krajowym to może być sprawa drugoplanowa (choć też nie wiesz czy na przykład za 4 lata nie zechcesz eksportować swoich produktów), natomiast w przypadkum gdy planujesz działać także na arenie międzynarodowej – zadbaj, aby Twoją nazwę mógł zapamiętać też obcokrajowiec. Oczywiście oznacza to, że powinien też bez większego problemu ją zapisać czy wymówić. Praktyczna wskazówka – sprawdź czy w kraju do którego chcesz skierować swoją ofertę, Twoja nazwa nie znaczy czegoś innego lub nie wzbudza głupich skojarzeń. Lekcji tej ewidentnie nie odrobił słynny producent żarówek (choć długa tradycja i monopol rynkowy dają jej silną pozycję).
  • Gra słó– unikaj dzielenia imienia czy nazwiska na sylaby i łączenia z inną końcówką -pol; -ex. Unikaj też łączenia członów nazwy branży -bud; -dro; -lex. Bud-Piotrex takie połączenia były dobre w latach 80-90 i raczej niczym Ciebie nie wyróżnią – istnieje duże ryzyko, że po prostu zginiesz w gąszczu podobnie nazwanych firm. Poza tym Twoi klienci będą mieli problem z zapamiętaniem takiej nazwy – niby prosta, ale jest ich tyle na rynku, że wyszukiwarka Google już sama się gubi. Dobrze byłoby stworzyć nazwę poprzez grę słów, neologizm – wzbudzi ona uśmiech, zastanowienie, emocję u odbiorcy – dzięki temu zostanie zapamiętana. Można też wymyślić zupełnie nowe słowo. Ma to swoje zalety, taka nazwa jest unikatowa, prościej taką firmę znaleźć w Internecie i zazwyczaj łatwiej zapamiętać.
  • Nazwa i wolna domena. W obecnych czasach domena internetowa jest bardzo ważną sprawą. Sprawdź czy Twoja nazwa pokrywa się z domeną i czy ta domena jest dostępna. Co z tego, jeżeli nazwa będzie fajna, podczas gdy inna firma będzie już działać pod tak samo brzmiącą domeną. Twoi klienci wpiszą w wyszukiwarce „Twoją nazwę”, a w wynikach wyszukiwania wyskoczy im domena innej firmy, w związku z czym trafią prosto do Twojej konkurencji (często nawet nieświadomie). Jeśli działasz na terytorium kraju staraj się wykupić domeny z rozszerzeniem krajowym „.pl”. Myślisz, że kiedyś rozwiniesz skrzydła lub będziesz miał klientów z zagranicy? Naturalnym wyborem będzie „.com”. Jeżeli działasz tylko i wyłącznie na terenie swojego miasta, możesz zastanowić się nad wyborem domeny regionalnej np. „.waw.pl” – tak wyszukiwarki też Ciebie odnajdą. Podpowiadam, że dobrym pomysłem będzie też wykupienie domen „.com” i „.pl”. Wówczas nie będziesz miał problemów z wykupieniem którejś z nich w późniejszym czasie, kiedy się rozwiniesz. Dodatkowo możesz pomyśleć, jak Twoją nazwę zapisze potencjalny klient – jeśli może się pomylić w jednej literce – wykup także domenę z pomyłką. Na przykład do nas trafisz wpisując naszą nazwę lenivi.com, ale jeśli wpiszesz leniwi.com, także znajdziesz się na naszej stronie. To bardzo dobre posunięcie – nie stracisz potencjalnych klientów. Jeśli klient pozostanie zainteresowany twoją ofertą, identyfikacją czy logiem na pewno spostrzeże swój błąd i poprawi go następnym razem. Tu znowu plus – zapamięta dobrze twoją nazwę!

Tak pokrótce wyglądają główne cechy dobrej nazwy. Jeśli mimo wszystko jesteś daleki od znalezienia tej najlepszej dla swojego przedsięwzięcia, ciągle to nie jest „to”, jesteś już zmęczony lub nie masz na to czasu – zawsze możesz powierzyć to zadanie specjalistom i copywriterom w Lenivi. Dla Ciebie wykreujemy nazwę, która będzie łatwa do zapamiętania, wymówienia i zapisania. Nazwę która wzbudzi emocje u odbiorców i nie wzbudzi negatywnych skojarzeń. Nazwę, dla której znajdziemy najlepszą wolną domenę. Nazwę z którą będziesz się utożsamiał. Gdy już to zrobimy, możemy zaprojektować dla Ciebie logo i identyfikację wizualną, o których znaczeniu pisaliśmy już na naszym blogu. Serdecznie zachęcamy do przeczytania artykułu pt. Zadbaj o wizerunek”.

Posted in wiedzaTags:
×